O vinařství

Jsme malé rodinné vinařství, které jsme založili v roce 2013 po našem odchodu do důchodu ze zámeckého vinařství v Roudnici nad Labem. Pěstováním vinné révy a výrobě vína se s manželkou věnujeme od roku 1969 po absolvování vinařské školy ve Valticích na Moravě.

Hrozny pro výrobu našich vín nakupujeme z Ovocnářství Ing. Matouška v Blahoticích u Slaného. Toto ovocnářství obhospodařuje 36 ha ovocných sadů a 15 ha vinic na velmi kvalitní svažité viniční trati Ovčáry (foto:  1 , 2, 3, 4, 5), která patří do Mělnické vinařské podoblasti. Z bílých odrůd se zde pěstují: Müller Thurgau, Muškát moravský (MOPR), Chardonnay, Sauvignon, Rulandské šedé i Pálava. Z modrých odrůd: Dornfelder, Modrý Portugal, Rulandské modré (Pinot Noir) a Rubinet. Svatovavřinecké máme z viniční trati Na vinicích z Jeviněvse, která rovněž patří do Mělnické podoblasti.

Hrozny si lisujeme sami v Jeviněvském vinařsví, se kterým úzce spolupracujeme. Lisovna na zpracování hroznů je zde vybavena novým pneumatickým uzavřeným lisem značky Velo, který hrozny lisuje velmi šetrně - při nízkém tlaku. Výroba vín, jejich školení, zrání a následně i láhvování, probíhá již v našem novém sklepě v Roudnici nad Labem. Bílá vína kvasí a zrají v nerezových nádobách s možností regulace teploty - hlavně v době kvašení. Červená vína dozrávají v malých dubových sudech. Všechna naše vína lahvujeme tak, jak postupně nazrávají. Sudovými víny se nezabýváme. Lahve uzavíráme kvalitním francouzským korkem od firmy DIAM a záklopkou, následně označujeme přední i zadní etiketou. Naše vína prodáváme především přímo ze sklepa, na Roudnických farmářských trzích a v řadě vinoték.

V naší práci při výrobě vína nám jde trvale především o kvalitu a udržení dobrého jména mezi kolegy vinaři a milovníky vín. Můžeme se pochlubit i celou řadou ocenění získaných na soutěžích vín jako Galerie  Rulandských vín  v Kyjově, Vinařské Litoměřice, Litoměřický hrozen a opakovaně i na Národní soutěži vín pro oblast Čechy. V zahraniční jsme uspěli na soutěžích v Srbském Vrsaci, několikrát na Slovenském salonu v Bojnici, a velmi si vážíme úspěchu na Mezinárodním konkurzu Müller Thurgau ve Valle di Cembra u Trentina v Itálii. Získaná ocenění uvádíme vždy i u jednotlivých vín v naší nabídce.